Fotoalbum, album klasyczny czy Fotoksiążka - czyli co wybrać na oprawę zdjęć z wyjątkowych chwil?

Zarówno albumy fotograficzne jak i fotoksiążki mają swoich zwolenników. Oba te produkty mają swoje zalety ale i mankamenty. Trudno jest wybrać te właściwe rozwiązanie nie mając dokładnego rozeznania. Czym  różnią się od siebie te produkty?

Grubość kart

Jedną z zasadniczych różnic jest grubość kart w obu tych produktach. Album fotograficzny wyróżnia się sztywnymi kartami. Standardowa grubość pojedynczej karty w fotoalbumie to co najmniej 800 g/m2. To znacznie więcej w porównaniu do fotoksiążki w której grubość pojedynczej karty waha się w granicach 200 – 235 g/m2. Karty fotoalbumu wyróżniają się zdecydowanie większą trwałością niż te w fotoksiążce. Jeszcze inną grubością kart charakteryzują się albumy klasyczne (więcej o nich znajdziecie w dalszej części naszego artykułu). W albumie takim karty są zazwyczaj grubości od 300 do 400 g/m2.

Rozkładanie stron

Kolejną zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami jest sposób rozkładania stron. Album fotograficzny rozkłada się zawsze w ten sam sposób czyli zupełnie na płasko. To zaleta gdyż ważne elementy fotografii mogą zostać umieszczone na samym środku przegięcia bez obawy że coś nie będzie dokładnie widoczne. Wyjątkiem są albumy klasyczne których karty rozkładają się tak samo jak w foto książce. Te zaś są klejone przy grzbiecie przez co nie rozkładają się zupełnie na płasko. Wybierając fotoksiążkę lub album klasyczny warto wziąć to pod uwagę ponieważ ich złe zaprojektowanie może spowodować że istotne elementy takie jak twarz, napisy itp. mogą znaleźć się na łączeniu i nie będą w pełni widoczne.

W obecnych czasach coraz więcej profesjonalnych foto lab-ów świadczących usługi wyłącznie dla fotografów wprowadza do swojej oferty nowe fotoksiążki rozkładane praktycznie na płasko. Karty w takich fotoksiążkach łączone są za pomocą specjalnej, cienkiej i przezroczystej tasiemki, której prawie nie widać podczas przeglądania produktu przez co podobnie jak w przypadku fotoalbumów nie musimy się martwić o rozmieszczenie istotnych elementów, ponieważ nie ma tu ryzyka że jakiś element będzie słabo widoczny.

Rozkładanie stron (od góry fotoksiążka rozkładana standardowo, fotoksiązka rozkładana na płasko, fotoalbum)

Przeznaczenia, waga i cena

Fotoalbum to klasyka która wciąż cieszy się ogromną popularnością. Bywa chętnie wybierany do prezentacji zdjęć ze szczególnych uroczystości jakimi są śluby. W porównaniu do fotoksiążki jest droższy ale jest też bardziej elegancki i trwalszy. Fotoksiążka to nowoczesne rozwiązanie które przeważnie jest wybierane do prezentacji zdjęć z uroczystości chrztu, komunii, wakacji czy też innych fotografii rodzinnych. Charakteryzuje się niższą ceną w porównaniu do fotoalbumu ale też jest lżejsza. Wyjątkiem są fotoksiążki rozkładane praktycznie na płasko. Ich cena jest porównywalna do ceny fotoalbumu.

Album klasyczny czy fotoalbum?

Wiele osób słysząc słowo foto album odbiera to jako album z wklejanymi zdjęciami.. To tak zwane albumy klasyczne które wciąż mają wielu swoich zwolenników. Jednak w  obecnych czasach dużą popularnością cieszą się profesjonalne fotoalbumy czyli takie w których zdjęcia są nadrukowywane. Czym właściwie różnią się oba te rozwiązania? Jakie są ich plusy i minusy?

Zdjęcia w albumie klasycznym są w postaci odbitek wklejane na poszczególne karty. W zależności od formatu odbitki na jednej karcie takiego albumu można pomieścić od jednej do 3-4 sztuk. Odbitki w takich albumach charakteryzują się zazwyczaj słabym wydrukiem na słabej jakości papierze fotograficznym. Zdarza się niekiedy że z biegiem czasu takie zdjęcie potrafi wyblaknąć. Często odbitka potrafi też odkleić się od karty takiego albumu.

W profesjonalnym fotoalbumie fotografie są nadrukowywane. To duża zaleta takiego rozwiązania gdyż mamy tu możliwość dokładnego, precyzyjnego rozmieszczenia poszczególnych zdjęć ale też dodawania tekstu czy innych elementów graficznych. Projektując taki album mamy wpływ nie tylko na rozmieszczenie fotografii czy innych elementów. Możemy zdecydować o ich rozmiarze czy też ilości zdjęć i innych elementów na poszczególnych stronach.

Profesjonalny fotoalbum daje więc większe możliwości w zakresie jego personalizacji. W ostatecznym rozrachunku jest też tańszy w zakresie wydruku elementów które mają się w nim znaleźć. Jest też trwalszy w porównaniu do albumu klasycznego gdyż zastosowane technologie druku zabezpieczają zdjęcie przed np. jego wyblaknięciem.

Album klasyczny

Jakość wydruku

Jeszcze do niedawna fotoalbumy uchodziły za lepsze rozwiązanie pod względem jakości wydruku. Jednak dzisiejsza zaawansowana technologia pozwala na bardzo wysoką jakość wydruku także w fotoksiążkach.

W profesjonalnych fotoalbumach stosowane są trzy znane nam metody wydruku:

  • Naświetlanie – Materiał naświetlany jest za pomocą specjalistycznych maszyn na odpowiednim papierze
  • Druk Cyfrowy – Fotografie są drukowane w technologii cyfrowej
  • Druk Atramentowy – Technologia która charakteryzuje się niespotykaną dotąd jakością wydruku, najwyższym poziomem precyzji drukowanych zdjęć, plastyczny oddaniem barw budującym wrażenie przestrzenności i realistyczności obrazu. Druk atramentowy charakteryzuje się także prawdziwą, głęboką czernią i chłodną szarością, niezrównaną jakością tekstów oraz gładkimi przejściami tonalnymi. Dzięki tej technologii uzyskamy także naturalne odcienie skóry.

Jeśli zaś chodzi o fotoksiążki to obecnie najlepszą znaną nam technologią wydruku ale też nie stosowaną przez wszystkie foto laby jest wydruk atramentowy. Są też inne starsze technologie wydruku fotoksiążek jednak jakość wydruku w nich jest zdecydowanie słabsza w porównaniu do fotoalbumów i w naszym odczuciu pozostawia wiele do życzenia.

Warto również w tym miejscu dodać że każda z wymienionych powyżej technologii druku wymaga odpowiedniego podłoża – specjalnego dedykowanego do danej technologii papieru.

Jeśli wiec zależy nam na uzyskaniu najwyższej jakości wydruku naszych fotografii to bez względu na to czy wybierzemy fotoalbum czy też fotoksiążkę powinniśmy zdecydować się najlepiej na wydruk atramentowy.

Czas decyzji

Podejmując decyzję czy wybrać fotoalbum, album klasyczny czy też fotoksiążkę warto rozważyć wszystkie powyższe różnice, plusy i minusy tych rozwiązań. Wybierając te właściwą dla nas opcję nie zapominajmy także wziąć pod uwagę możliwości wyboru formatu danego produktu, personalizacji jego okładki czy dodania innych elementów jak choćby grawer. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na naszą kolekcję fotoalbumów i fotoksiążek która charakteryzuje się bogatym wyborem formatów, dużą ilością kolorów i zastosowanych tkanin oraz bogactwem opcji dodatkowych takich jak grawer, nadruk UV, stempel, wybór technologii wydruku czy wykończenie okładki i kart.

Nasza kolekcja fotoalbumów

Fotoalbum Classic

To Najbardziej wszechstronny, idealnie dopasowany album. Wyróżniają go: 60+ opcji okładek w tkaninie lub ekoskórze, bogaty wybór wzorów okładek (możliwość wyboru z szerokiej gamy okienek), duży wybór metod personalizacji oraz opcji dodatkowych.

Fotoalbum Akryl Prestige

Wyróżnia go przede wszystkim akrylowe okienko które w niebanalny sposób ozdabia okładkę tego albumu. Efekt nałożonego na zdjęciu połyskującego ,,szkła” trafia w gusta najbardziej wymagających klientów.

Fotoalbum Biała Dama

Dedykowany głównie dla fotografii ślubnej, komunijnej i chrzcielnej. Zawiera wzory okładek, stworzonych specjalnie z myślą o świętach sakralnych. Stylowy, lekki i finezyjny, w sam raz na zamknięcie zdjęć z tych najważniejszych dni w życiu.

Fotoalbum Czarna Gwiazda

Wyjątkowa, niepowtarzalna linia albumów, która sprawdzi się do oprawy fotografii z eleganckich, stylowych wydarzeń takich jak śluby, wesela, rocznice, jubileusze. To idealny wybór dla osób ceniących szykowny design w klasycznym wydaniu.

Fotoalbum Lite

Dedykowany dla fotografii ślubnej, komunijnej, chrztu św. noworodkowej oraz dziecięcej. Dostępny w jednym formacie (20 cm. x 20 cm.). Charakteryzuje się możliwością precyzyjnej personalizacji okładki.

Fotoalbum Kreativ

Kreatywny, autorski, nieprzeciętny. Możliwość wyboru na okładkę zdjęcia, napisu i innych elementów graficznych. Okładka fotoalbumu Kreativ to pole do pracy z własną wyobraźnią, która tworzy przecież najlepsze projekty. Fotoalbumy tej linii  świetnie sprawdzą się do każdego rodzaju zdjęć. 

Fotoalbum SWAROVSKI

Prestiżowy album wobec którego nie można przejść obojętnie. Dedykowany dla szczególnych uroczystości okolicznościowych jakimi są śluby. Znane na całym świecie kryształki od marki Swarovski wtopione są w okładkę i tworzą niepowtarzalne wzory, które z pewnością zaspokoją nawet najbardziej wymagające gusta Pary Młodej.

Nasza kolekcja fotoksiążek

Dreambook Classic

Najwyższa jakość foto książki, jaką możemy zaoferować. Dostępna w linii Classic którą charakteryzuje połączenie prostoty i klasyki. Do wyboru 60+ opcji okładek w tkaninie lub ekoskórze. Bogaty wybór wzorów okładek (możliwość wyboru z szerokiej gamy okienek), duży wybór metod personalizacji oraz opcji dodatkowych.

Dreambook Akryl Prestige

Foto książka o najwyższej jakości wydruku w okładce z okienkiem o wykończeniu akrylowym. Wydruk atramentowy oraz efekt nałożonego na zdjęciu połyskującego ,,szkła” czyni ją najbardziej prestiżową foto książką dostępną na rynku.

Zestawy Complete

fotoalbum complete black

Complete to eleganckie zestawy na które składa się fotoalbum lub fotoksiążka oraz okolicznościowe pudełko stanowiące ochronę dla głównego produktu. Wszystko to w tej samej tkaninie i kolorze oczywiście wybranej przez Was. Opcjonalnie możliwa jest też pamięć Pendrive. Zestawy Complete dostępne są w liniach Classic, Akryl Prestige, Biała Dama, Czarna Gwiazda oraz Gamma.

Pełną kolekcję naszych albumów i fotoksiążek oraz więcej informacji na ich temat znajdziecie w naszym katalogu foto produktów.

Wybierz formę podpisania umowy

Zdecyduj czy chcesz podpisać umowę online czy osobiście na spotkaniu.

Wybierz formę podpisania umowy

Zdecyduj czy chcesz podpisać umowę online czy osobiście na spotkaniu.

Wybierz formę podpisania umowy

Zdecyduj czy chcesz podpisać umowę online czy osobiście na spotkaniu.

Wybierz formę podpisania umowy

Zdecyduj czy chcesz podpisać umowę online czy osobiście na spotkaniu.

Wybierz formę podpisania umowy

Zdecyduj czy chcesz podpisać umowę online czy osobiście na spotkaniu.

Wybierz formę podpisania umowy

Zdecyduj czy chcesz podpisać umowę online czy osobiście na spotkaniu.