Od czego zacząć przygotowania do najważniejszego w życiu dnia?

Organizacja ślubu i wesela to nie małe przedsięwzięcie z jakim zmierza się każda Para Młoda. Oprócz wyboru Sali weselnej, sukni ślubnej, obrączek czy garnituru dla Pana Młodego, fotografa czy kamerzysty, należy zacząć od formalności bez których ślub w ogóle się nie odbędzie. W Polsce obowiązują trzy rodzaje ślubu tj. ślub cywilny, ślub kościelny oraz obecnie najczęściej wybierana forma – ślub konkordatowy. Oczywiście w Polsce nie można zawrzeć związku małżeńskiego bez jako takiego ślubu cywilnego, dlatego bez względu na to jaki rodzaj ślubu wybierzecie tak czy inaczej wizytę w Urzędzie Stanu Cywilnego trzeba będzie złożyć.

Ślub cywilny

Ślub Cywilny sprawia że związek dwojga ludzi jest prawnie akceptowany przez Państwo Polskie. W przypadku wyboru tej formy ślubu nie musicie dopełniać formalności z kościołem. Należy dopełnić następujące formalności tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego:

  • Spisanie protokołu w Urzędzie Stanu Cywilnego;
  • Dostarczenie skróconego aktu urodzenia;
  • W przypadku rozwodników lub wdowców dostarczenie dokumentu o braku przeciwwskazań do Małżeństwa;
  • Uiszczenie opłaty urzędowej ( obecnie wynosi ona 84 zł );

W przypadku cudzoziemców wymagane są oczywiście przetłumaczone –  akt urodzenia oraz dokument o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Podczas takiego ślubu musi być również obecny tłumacz przysięgły.

W jakim terminie dopełnić powyższe formalności? Warto to ustalić z urzędnikiem w USC w czasie pierwszego kontaktu. W każdym urzędzie obowiązują bowiem inne przyjęte zasady. Nie mniej jednak pierwszy kontakt z Urzędem Stanu cywilnego warto wykonać zaraz po wyborze daty Waszego Ślubu.

Ślub kościelny

Jeśli zdecydujecie się także na ślub kościelny, dojdzie kilka dokumentów które będziecie musieli przygotować. Są to

  • Nie starsza niż 3 miesiące metryczka chrztu;
  • Zaświadczenie o bierzmowaniu;
  • Potwierdzenie uczęszczania na nauki przedmałżeńskie;
  • Potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi przed ślubnych w Waszych parafiach;
  • Zaświadczenie o spowiedzi  przedślubnej;

W kancelarii Parafialnej należy dodatkowo spisać protokół przedślubny. Natomiast jeśli Wasz ślub będzie odbywał się poza Waszymi Parafiami to do kościoła w którym planujecie swój ślub należy dostarczyć tzw. Licencję bez której uroczystość nie będzie mogła w ogóle się odbyć. Na pytanie w jakich terminach dopełnić w kościele powyższe formalności odpowie Wam ksiądz tej parafii w której planujecie swoją uroczystość. Zalecamy pierwszy kontakt z wybraną parafią w możliwie najkrótszym czasie zaraz po wybraniu daty Waszego Ślubu.  

Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy to obecnie najpopularniejszy rodzaj ślubu w Polsce. Jest połączeniem obu wyżej wymienionych ślubów dzięki czemu Para Młoda nie musi dwukrotnie przystępować do ceremonii ślubnej. Sama uroczystość odbywa się w kościele natomiast już po samym ślubie to ksiądz zanosi do Urzędu Stanu Cywilnego wszystkie stosowne dokumenty.

Dokumenty jakie należy przygotować w przypadku ślubu konkordatowego pokrywają się wraz z tymi jakie są wymagane w przypadku ślubu cywilnego i kościelnego.

Niezależnie do rodzaju ślubu na jaki się zdecydujecie na pewno będą Wam potrzebne także Wasze dowody osobiste.

Podsumowanie

Wbrew pozorom formalności związane z organizacją samego ślubu nie są tak skomplikowane a przebrnięcie ich nie powinno stworzyć Wam żadnego kłopotu. Zazwyczaj jest to kwestia poświęcenia odrobiny czasu potrzebnego na skompletowanie wyżej wymienionych dokumentów. A gdy już przez to przebrniecie to przyjdzie czas na nieco przyjemniejsze rzeczy jak chociażby wybór sukni ślubnej.